Adam Goszczyk

Brzeźnica / Briesenitz

W małej wsi Brzeźnica, są dwa kościółki: jeden drewniany, polski-katolicki (XVII w.), drugi murowany (XIX w.) -obecnie też polski (poewangelicki). Domy są głównie z czerwonej cegły (poniemieckie) z napisami w niemieckim stylu i drugi typ: nowe, budowane po II wojnie światowej – bez napisów i daty powstania. Tam gdzie są zwykle dwa cmentarze, lub na cmentarzu polskim jest wyraźna część poniemiecka, zapomniana i niszczejąca…. widać szczególnie mijający czas.

Żródło. fotopolska.eu

Obraz uzupełnia Stary Młyn z czerwonej cegły i magazyn z pruskim murem. Po tym budynku obecnie pozostały tylko ruiny.

Widok na dom rodzinny po prawej stronie i dalej budynek z pruskim murem
Źródło: archiwum rodzinne

Jako małe dziecko spotykasz w lesie, podczas grzybobrania, betonowe pozostałości dawnej strzelnicy (wieść gminna niesie że tam szkoliły się dzieci z formacji Hitlerjugend), a obok doły po…. jak mówią starsi mieszkańcy… niemieckiej fabryce porcelany? Gdy łowisz ryby leszczynową wędką i idziesz na dalszy połów na rów, nagle okazuje się że znajdujesz jakiś przestrzelony poniemiecki hełm z II wojny światowej, albo resztki bagnetu od karabinu… W szkole wymieniasz się z kolegami na niemieckie monety, które mają wykutą sfastykę?. Monety są wciąż znajdowane w obejściach, na strychach, piwnicach, polach.

Jako żądny przygód eksplorator, biegasz po górkach, dolinkach, starych torowiskach, które pobudzają dziecięcą wyobraźnie, ogromne kamienne przepusty na nie istniejącej linii kolejowej Jastrowie- Czaplinek.

Jak to możliwe, że jest tu tak dużo pozostałości, śladów po innej nacji niż z polska?

Zdjęcie: linia określająca zasięg polskiej części ziem za czasów Kazimierza Wielkiego – Brzeźnica (Briesenitz). Źródło: “Ze strażakami po ulicach starego Jastrowia” – Z. M. Borkowscy

W okolicznych lasach w latach 80-tych, stacjonuje jednostka wojska rosyjskiego, co jakiś czas przez miejscowość przejeżdżają transportery opancerzone SKOTy. Jako młody człowiek możesz wejść do pojazdu porozmawiać z radzieckimi żołnierzami, założyć hełm, furażerkę, otrzymać znaczek z gwiazdą, albo guzik wojskowy.

Wojsko jest obecne cały czas w okolicy, również Wojsko Polskie. Pewnego razu pojawiają się na polu koniczyny i rozstawiają stację radiolokacyjną. Z nimi przynajmniej można porozmawiać po polsku o tym jak jest w wojsku i jak to jest być żołnierzem. Wtedy jako 8 latek pierwszy raz dostajesz do ręki AK 47. Po wyjściu wojsk radzieckich z Polski, okazuje się że tuż za miedzą w Kolonii Brzeźnicy była jedna z 3 tajnych jednostek, w których przechowywano głowice jądrowe. Na terenie Polski powstały trzy duże składy broni atomowej – w Templewie (woj. lubuskie), Brzeźnicy-Kolonii (woj. wielkopolskie) i w Podborsku (woj. zachodniopomorskie).

https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=7494&okno=galeria&

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *